Agnieszka Dębowska - architekt wnętrz

- Co to jest design?
- Najkrócej mówiąc, design to technika w zakresie wzornictwa przedmiotów codziennego użytku i wnętrz. Dobry disigner potrafi tę samą przestrzeń zaaranżować na wiele sposobów. Przedmioty przez nich tworzone często uważane są za małe dzieła sztuki
- Czym różni się desing od mody?
- Moda to panujący w danym okresie, w konkretnej dziedzinie styl, odbiegający od powszechnie przyjętych kanonów.
Podstawową różnicą jest przemijalność mody.
- Jakie tendencje w wystroju wnętrz panują obecnie?
- Zauważalne jest dążenie do prostoty formy i minimalizmu. W kolorystyce dominują beże, szarości, a więc kolory ponadczasowe i uniwersalne. Z drugiej strony, tworzy się kontrasty. Na przykład na tle ciemnej ściany można ustawić jasne, podświetlone meble.
Sądzę, że panujące obecnie tendencje, długo jeszcze będą obowiązywały.
- Czy można łączyć ze sobą różne elementy, czy też lepiej urządzić wnętrze w jednakowym stylu?
- Dopuszczalne jest łączenie różnych elementów, na przykład nowych ze starymi. W takim przypadku umieszcza się stare mable czy przedmioty w nowoczesnym wnętrzu, na tle betonowej ściany czy na kamiennej posadzce. Osobiście staram się jednak przojektować wnętrza utrzymane w jednym stylu. Lubię, kiedy przestrzeń tworzy całość.
- Przy urządzaniu pomieszczeń lepiej skorzystać z porady fachowca, czy zdać się na własny gust?
- Zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy architekta czy dekoratora wnętrz. W końcu po to się w tym zawodzie kształcimy, żeby pomagać innym. Nawet jeden, źle dobrany szczegół może wszystko zepsuć. Warto zasięgnąć porady fachowca.

Rozmawiała
MONIKA STEFANEK
Fot. ARCHIWUM

Powrót do menu